+380 50 727 92 56

info@cor-ten.in.ua

Питання/Відповідь

В даному розділі зібрано ТОП запитань, які найчастіше задають наші Клієнти, особливо ті, які ще не мали справи з кортенівською сталлю. Відповіді наведені максимально коротко та простою мовою, щоб дати базові знання стосовно сталі кортен.

Якщо Ви не знайшли тут відповіді на своє питання або воно розкрите недостатньо глибоко (наприклад, якісь технічні нюанси щодо проектування чи обробки сталі COR-TEN), спробуйте пошукати детальнішу інформацію у розділі “Технічна інформація”, почитайте розділ “Статті та новини”, де ми публікуємо статті, в тому числі, на технічну тематику, або просто зателефонуйте до нас – ми з радістю надамо Вам всю необхідну інформацію.

Отже, поїхали по найпопулярніших питання щодо сталі кортен:

Кортен на складе в Украине

1. Сталь COR-TEN є у Вас на складі в Україні чи потрібно чекатиCORTEN на складі на поставку?

Сталь кортен є у нас на складі в Україні у м. Львів. Завжди в наявності товщини 1, 1,5, 2, 3, 5, 8 мм… У разі, якщо необхідно велику кількість якоїсь товщини або нестандартний формат листів, ми в стані “довезти” необхідний формат та кількість у термін до 7-10 календарних днів.

На складі у Львові кортен знаходиться вже у листах, а не в рулонах!


2. Як Ви доставляєте COR-TEN в інші міста? Яку мінімальну кількість можна придбати?

Ми працюємо по всій Україні. Більше того – величезна кількість наших Клієнтів знаходиться в Києві, Дніпрі, Одесі, Харкові та інших, досить віддалених від Львова, містах, то ж ми маємо великий досвід доставки як сталі кортен так і наших виробів по Україні. Якщо коротко, то при замовленні кортену до обіду сьогодні – завтра зранку як правило він вже у Клієнта в Києві чи околицях. В Дніпрі чи Харкові продукція буде до вечора або на ранок наступного дня. Тому більшість наших Клієнтів навіть не відчувають, що купили сталь не у своєму місті)

Також ми працюємо з усіма службами доставки, такими як Нова Пошта, SAT, Meest чи Justin… Тому якщо Ви з Харкова чи Одеси і сумніваєтесь чи не пошукати ближче – сміливо телефонуйте, навіть з урахуванням доставки ціна на наші вироби буде найцікавіша.

————————————-

Щодо мінімального об’єму замовлення, то, як правило, сталь кортен товщиною до 3 мм продається мінімум 1-им листом. Більші товщини можемо “відрізати” Вам за необхідності. Але часто ми продаємо й товщини 1-3 мм меншими форматами, оскільки в нас є досить багато ділових відходів з виробництва готових виробів.

3. Сталь COR-TEN поставляється в “іржавому” вигляді так як “на картинках”?

Внешний вид стали кортен во время поставки


ТОП серед усіх запитань!) НІ – сталь кортен в момент поставки виглядає дуже схоже на звичайну вуглецеву сталь, тобто світло-сірого кольору у випадку холоднокатаної сталі і темно-сірого кольору через окалину у випадку гарячекатаної сталі кортен.

Для того, щоб утворилась патина потрібно просто виставити її на вулицю для намокання/висихання або застосувати спеціальну хімію у випадку використання сталі кортен у приміщенні.

Більш детально про патинування читайте на нашому сайті у розділі “Технічна інформація”, а також у спеціальних статтях.

Крім того, відео про патинування є на нашому каналі в YouTube, а в Instagram є навіть спеціальний розділ сторіз, присвячений патинуванню.

Це питання виникає практично відразу після отримання відповіді на попереднє запитання.

Для того, щоб на поверхні стали почала утворюватися патина, необхідно очистити сталь від консерваційного матеріалу (помити та почистити) і помістити її в сприятливі умови для початку процесу патинування, а просто кажучи – залишити на вулиці. “Іржа” почне з’являтися через кілька днів (в залежності від погодних умов і ступеня агресивності навколишнього середовища). Виходячи з досвіду реалізованих проектів, при застосуванні кортеновской сталі, скажімо, в якості зовнішніх фасадних систем, вже через місяць після монтажу, будівля виглядає “іржавим”.

Якщо використовувати технічне формулювання, то формування захисного шару патини відбувається при нормальному атмосферному впливі, за умови регулярного чергування зволоження і висихання поверхні металу. Термін формування патини сильно залежить від середовища використання, а також від періодичності та тривалості циклів намокання і висихання металу.

У різних середовищах патина буде формуватися протягом різної кількості часу. В середньому, шар оксидів стає щільним і корозія істотно сповільнюється протягом 1,5 – 2 років атмосферного впливу.

Фактична зміна кольору з плином часу представлено на малюнку.

Питання/Відповідь

3. Чи можна штучно прискорити процес формування патини і домогтися «іржавого» виду за кілька днів?

Так, можна, використовуючи спеціальні хімічні розчини. Ви можете подивитися на відео, як відбувається процес патинування кортенівської сталі протягом 4-х днів після нанесення спеціального хімічного розчину. Причому, даний розчин ви можете приготувати самостійно за вказаним рецептом і не купувати пропоновану вам дорогу хімію, оскільки «офіційної» хімії, розробленої або схваленої виробником сталі COR-TEN, не існує.

Більш того, офіційні рекомендації володаря патенту U. S. Steel Corp полягають в тому, що COR-TEN повинен формувати шар патини в нормальних атмосферних умовах вже після монтажу. Більш часте чергування мокрого і сухого циклів прискорить процес формування патини.

Проведені власником патенту дослідження підтвердили, що будь-який з доступних методів прискореного патинування не покращує погодостійкість COR-TEN. Більш того, через неможливість вірогідного контролю мікростану поверхні, пре патинований COR-TEN при використанні для зовнішнього застосування може продовжити формування патини після монтажу нерівномірно. Будь-які експерименти з пре патинування COR-TEN замовник робить під свою особисту відповідальність і без будь-якої гарантії результату.

Попросту кажучи, неможливо перевірити, які процеси продовжаться всередині стали після обробки хімією і чи не буде продовжаться процес саме корозії під шаром патини в майбутньому. Виходячи з нашого досвіду і рекомендацій, якщо ви плануєте, що вироби зі сталі кортен повинні вам служити десятиліття, то краще не прискорювати термін патинування всього на кілька тижнів, але тим самим піддавати ризику всю конструкцію в перспективі десяти років. Як показує практика, при сприятливій погоді через місяць пре патиновані вироби та ті, які не піддавалися обробці, виглядають практично однаково.

Якщо ж Вам необхідно використовувати кортен сталь всередині приміщень, де процес патинування проходить не так швидко, досить просто кілька разів на день змочити вироби зі сталі звичайною водою, щоб прискорити процес патинування.

4. Чи можливо “зафіксувати” в якийсь момент отриманий колір стали COR-TEN?

Патина зазвичай темніє з плином часу – тим більше чим більше домішок і корозійних агентів в атмосфері. Єдиний спосіб зупинити зміну кольору з плином часу – створити фізичний бар’єр між поверхнею патини та атмосферним впливом. Зокрема, для цього необхідно перекрити доступ кисню до сталі. Таким бар’єром може бути безбарвний лак. Для фіксації, його слід наносити в достатню кількість шарів (через шорсткості поверхні патини, може знадобитися від 3 і більше шарів).

З іншого боку, необхідно пам’ятати, що при нанесенні лаку змінюється характерний вигляд стали COR-TEN, поверхня набуває матовий відтінок, колір самої патини здається темнішим. У довгостроковій перспективі для збереження кольору може знадобитися регулярне обслуговування (повторне нанесення лаку).

5. Чи існують середовища, в яких використання сталі COR-TEN не рекомендується?

Так.

Для правильного формування патини потрібно чергування циклів намокання і висихання сталі. Тому на територіях з постійною підвищеною вологістю повітря, ризиком затяжних «сезонних» дощів (наприклад, тропічних зонах), стійкого туману і т.п. використання COR-TEN не рекомендується. Аналогічно, шар патини не зможе сформуватися у випадках постійного контакту COR-TEN ® з водою, сталь повинна мати можливість висохнути.

Крім того, в морській атмосфері, насиченій зваженими в повітрі частинками солі, в сильно забруднених промислових атмосферах, де можливий вміст в повітрі різних корозійних агентів, аж до міцних кислот, корозія йде за іншими механізмами. Патина не встигає повністю сформуватися, і метал руйнується.

Через високий вміст солей, не рекомендується використовувати COR-TEN в будівлях і спорудах на відстані ближче 200 метрів від моря (в деяких випадках, навіть більше, тоді як в регіоні Балтійського моря та інших малосолених морів можливо трохи менше).

Патина також не утворюється (або утворюється повільно і неоднорідно) всередині приміщень через відсутність чергування мокрого і сухого циклів впливу. Для розв’язання цього питання необхідно застосовувати дії, описані у відповіді на питання №3 про штучне прискорення процесу формування патини.

6. Чи можливо пофарбувати вироби зі сталі COR-TEN?

Звичайно! COR-TEN повністю сумісний з будь-якими фарбами, призначеними для захисту сталі від корозії. Більш того, термін служби стандартних лакофарбових покриттів (наприклад, алкідних, вінілових і т. п.) на сталі COR-TEN в середньому в 1,5 – 2 рази вище, ніж при покритті стандартних вуглецевих сталей. Адгезія фарби до сталі COR-TEN хороша. На відміну від звичайної вуглецевої сталі, в разі виникнення пошкодження або подряпини фарби, ефект утворення шару патини мінімізує поширення корозії під пошкодженням.

Питання/ВідповідьНа малюнку представлено порівняння корозії під місцевим пошкодженням фарби для сталі COR-TEN ® (ліворуч) і звичайної вуглецевої сталі (праворуч) в промисловій атмосфері.

Сталь COR-TEN слід фарбувати до утворення шару патини (в стані постачання), знежиривши поверхню, видаливши забруднення і можливу прокатну окалину.

Однак, хочемо вам нагадати, що спочатку ідея погодостійких сталей полягає в їх використанні без фарбування, що істотно знижує витрати на життєвий цикл конструкцій, тому якщо Вам необхідно отримати саме повністю пофарбовану конструкцію і не важливі фізико-механічні властивості, властиві кортенівської сталі, ви можете використовувати в такому випадку звичайну рядову сталь.

7. Як домогтися рівномірного кольору патини в процесі її формування і подальшої експлуатації виробів?

Перед монтажем слід видалити всі забруднення з поверхні сталі (в тому числі знежирити, видалити масло, сліди фарби, бруд, пил і т.п.). Для гарячекатаної сталі товщиною менше ніж 4 мм поверхневу прокатну окалину слід видалити методом піскоструминного очищення, а при товщині металу понад 4 ммможна застосовувати дробоструминне очищення.

Маркування в процесі виробництва слід наносити крейдою або водорозчинною фарбою. Після установки COR-TEN слід рівномірно один раз промити.

Також, якщо ми говоримо про використання кортенівської сталі в форматі фасадних систем, то слід також врахувати деякі нюанси при проектуванні, тому, що їх недотримання може привести до неоднакового зовнішнього вигляду всієї конструкції.

Так, при проектуванні, по можливості, необхідно передбачити, щоб всі елементи конструкції піддавалися атмосферному впливу рівномірно (наприклад, стінові блоки безпосередньо під звисами дахів зволожуються дощем і сушаться на сонці набагато менше, ніж блоки, розташовані ближче до фундаменту, тому їх колір може відрізнятися від основного фасаду).

Крім того, слід уникати ситуацій, коли в певних місцях накопичується вода або бруд. Патина формується тільки в умовах чергування сухого і мокрого циклів, якщо ж сталь залишається вологою постійно, то COR-TEN починає іржавіти без утворення патини. Найбільш вразливими в цьому сенсі є горизонтальні поверхні без можливості стоку води, а також місця без природної вентиляції (коли дві поверхні розташовані занадто близько один до одного, волога накопичується між ними, але через відсутність вентиляції не висихає).

8. Як кортенівска сталь ріжеться, вариться, гнеться і т. д.? Чи потрібно володіти для цього якимись спеціальними знаннями або специфічним обладнанням?

Ні, нічого надприродного не треба. Якщо у вас є досвід роботи зі звичайною низьколегованою сталлю 09Г2С (S355), то, в принципі, ви не відчуєте ніякої різниці при роботі зі сталлю кортен. Якщо ви працюєте навіть зі звичайною сталлю марки Вст3сп, то також легко зможете працювати й з кортенівською сталю.

Всі рекомендації щодо способів обробки сталі COR-TEN ми зібрали в спеціальному розділі.


Питання, розглянуті в даному розділі нашого сайту, задають приблизно 90% клієнтів, які звертаються до нас і які не мали до цього досвіду роботи з кортенівською сталлю. Якщо ж ви не знайшли відповідь на своє питання, ви можете почитати інші розділи нашого сайту, де більш детально розглядаються технічні характеристики сталі кортен і методи її обробки. Або ж в будь-якій зручній формі зв’язатися з нашою компанією та отримати вичерпну відповідь на ваше запитання.

Он-лайн допомога
Запитуйте! Ми на зв'язку!
Доброго дня! Ми онлайн! Не соромтесь - запитуйте! Ми знаємо про COR-TEN все і з радістю Вам допоможемо!